Markhor Gençlik Konferansı

Pakistan’daki önemli gençlik kuruluşlarından biri olan Youth Impact’ın öncülüğünü yaptığı ve bu sene YCDC’nin (Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Derneği), Türkiye partneri olarak dahil olduğu Markhor Gençlik Konferansı, 2013’ten beri Pakistan’da, Himalayaların eteklerinde düzenlenen bir sosyal liderlik programıdır. Bu sene beşincisi gerçekleşecek olan Markhor geride kalan süreçte 349 genç lider adayının hayatında önemli deneyimler ve izler bıraktı. Markhor deneyimini yaşayan katılımcıların organizasyonu tanımlamak için en fazla kullandıkları kelime “olağanüstü” oldu. Peki, Markhor konferanslarını bu denli özel kılan şey nedir?

Markhor’u farklı ve emsalsiz kılan özelliği, her şeyden önce doğa ile sosyal liderliği bir araya getirmesi. Yani Markhor, uzmanlarca uygulanan kişisel gelişim programlarını alışılmışın dışında bir ortama taşıyarak katılımcıların hayata bakışlarını ve sosyal ilişkilerini büyük oranda etkiliyor.

Markhor konferansları, ayrıca, dünyanın dört bir yanından gelen farklı din, dil ve ırktan insanları bir araya getiriyor. Bu sayede farklı deneyimlere ve bakış açılarına sahip gençlerin birbirleriyle sosyal köprüler kurması amaçlanıyor. Markhor organizasyon ekibi geride kalan 4 yılın sonunda iletişim yoluyla oluşturulan pek çok kültürlerarası köprünün mimarı olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kısacası Markhor, bilindik programların aksine:

 • Bir doğa gezisi
 • Otel konferans salonlarında gerçekleşen bir seminer
 • Powerpoint cenneti -ya da cehennemi-

Değildir!

Program İçeriği

Ne olmadığı konusunu açıklığa kavuşturduğumuza göre artık Markhor’un biraz daha teknik detaylarına girebiliriz. Markhor, Pakistan Himalayalarında 10.000 fit yükseklikte düzenlenen doğa temalı bir liderlik programdır. Program 4 günden oluşmakta ve kamp ortamında gerçekleşmektedir. Bu dört günlük süreç içerisinde hem İspanya, Türkiye, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerden konuşmacıların deneyimlerini aktaracakları seminerler içeriyor hem de kişisel gelişim ve kampçılığın bir araya getirilmesiyle oluşturulan etkinlikler barındırıyor.

Markhor’un bu seneki teması “Işıklar, Kamera ve Etki!” olarak belirlendi. Gençleri bir araya getirip içlerindeki ışığı dışarıya gösterebilmelerini ve bu sayede potansiyellerinde yatan liderlik bakış açısını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda gençlerin küresel vicdan adına daha yaşanabilir bir dünya yolunda aktif rol almalarını ifade ediyor.

Işıklar: Kendini aydınlatmayı simgeler.

 • Kendini yeniden keşfetmek
 • Kişisel gelişim planı oluşturmak
 • Kendini gerçekleştirmek

Kamera: Bakış açısı geliştirmeyi simgeler.

 • Çeşitliliğin farkına varmak
 • Ortak noktaları keşfetmek
 • Farklı görüşleri kucaklamak

Etki: Aksiyon için donanım kazanmayı simgeler.

 • Dijital kampanyaları yönetmeyi öğrenmek
 • Sosyal liderlik için gerekli eğitimlerle donanmak
 • Yetkin ve hızlı karar vermek
 • Küresel kalkınma projeleriyle bağlantıya geçmek.

Yukarıda belirtilen ilke ve hedefler doğrultusunda Markhor katılımcılarının program sonunda kendilerine olan güvenlerini, çevreye ve koşullara adapte olmabilme kabiliyetlerini ve becerikliliklerini artırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra küresel vicdanı ve beraberinde getirdiği ortak sorumluluk anlayışını sağlamlaştırmayı gaye ediniyor.

Bu eşsiz programa katılıp harika bir deneyim kazanmak isteyenler için diğer temel bilgiler şu şekildedir:

Katılımcı: 18-24 yaş arası gençler

Yer: Kaghan Vadisi, Himalaya etekleri, Pakistan

Tarih: 13-17 Eylül

Ücret: Katılım için 640 USD  olan programa, YCDC aracılığıyla başvuranlar için 175 USD’dir.

Her türlü konaklama ve yemek masrafı ücrete dahil olmakla birlikte, ulaşım ücretleri dahil değildir.

*Kesin bir kota olmamakla birlikte belli bir sayının üzerinde başvuru alınması durumunda katılımcılar YCDC tarafından objektif kriterlere göre seçilecektir

Başvuru formu için tıklayın. (Markhor 2017 Registration Form)

Başvuru formunu   info@ycdc.org.tr   ‘ye gönderiniz.

“İsmimizin İlham Kaynağı: Pakistan’ın ulusal simgelerinden biri olarak da görülen Markhor dağ keçisi, Himalayalar’da zor koşullara uyum sağlaması ve çözümler üretmesiyle bilinen bir hayvandır. Pakistan merkezli Markhor konferanslarının hedefi kendine güvenen ve çeşitli sorunlara yeni çözümlerle gelen bir gençlik oluşturmaktır. Bu hedefin somut bir temsilinin en iyi Markhor keçisi ile olabileceğini düşünüyoruz.“