Türk-Amerikan Gençlik Akademisi

İbn Haldun Üniversitesi ve YCDC, “İnsan Haklarındaki Yeni Ufuklar: Deneyimler ve Zorluklar” başlıklı ilk TÜRK- AMERİKAN GENÇLİK AKADEMİ’sini organize ediyor.
Tarih: 9-17 Temmuz 2017
Yeri: Diyanet Amerika Merkezi. Washington DC, ABD

Markhor Gençlik Konferansı

Pakistan’daki önemli gençlik kuruluşlarından biri olan Youth Impact’ın öncülüğünü yaptığı ve bu sene YCDC’nin (Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Derneği), Türkiye partneri olarak dahil olduğu Markhor Gençlik Konferansı, 2013’ten beri Pakistan’da, Himalayaların eteklerinde düzenlenen bir sosyal liderlik programıdır. Bu sene beşincisi gerçekleşecek olan Markhor geride kalan süreçte 349 genç lider adayının hayatında önemli deneyimler ve izler bıraktı. Markhor deneyimini yaşayan katılımcıların organizasyonu tanımlamak için en fazla kullandıkları kelime “olağanüstü” oldu. Peki, Markhor konferanslarını bu denli özel kılan şey nedir?

Markhor’u farklı ve emsalsiz kılan özelliği, her şeyden önce doğa ile sosyal liderliği bir araya getirmesi. Yani Markhor, uzmanlarca uygulanan kişisel gelişim programlarını alışılmışın dışında bir ortama taşıyarak katılımcıların hayata bakışlarını ve sosyal ilişkilerini büyük oranda etkiliyor.

Markhor konferansları, ayrıca, dünyanın dört bir yanından gelen farklı din, dil ve ırktan insanları bir araya getiriyor. Bu sayede farklı deneyimlere ve bakış açılarına sahip gençlerin birbirleriyle sosyal köprüler kurması amaçlanıyor. Markhor organizasyon ekibi geride kalan 4 yılın sonunda iletişim yoluyla oluşturulan pek çok kültürlerarası köprünün mimarı olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kısacası Markhor, bilindik programların aksine:

 • Bir doğa gezisi
 • Otel konferans salonlarında gerçekleşen bir seminer
 • Powerpoint cenneti -ya da cehennemi-

Değildir!

Program İçeriği

Ne olmadığı konusunu açıklığa kavuşturduğumuza göre artık Markhor’un biraz daha teknik detaylarına girebiliriz. Markhor, Pakistan Himalayalarında 10.000 fit yükseklikte düzenlenen doğa temalı bir liderlik programdır. Program 4 günden oluşmakta ve kamp ortamında gerçekleşmektedir. Bu dört günlük süreç içerisinde hem İspanya, Türkiye, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerden konuşmacıların deneyimlerini aktaracakları seminerler içeriyor hem de kişisel gelişim ve kampçılığın bir araya getirilmesiyle oluşturulan etkinlikler barındırıyor.

Markhor’un bu seneki teması “Işıklar, Kamera ve Etki!” olarak belirlendi. Gençleri bir araya getirip içlerindeki ışığı dışarıya gösterebilmelerini ve bu sayede potansiyellerinde yatan liderlik bakış açısını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda gençlerin küresel vicdan adına daha yaşanabilir bir dünya yolunda aktif rol almalarını ifade ediyor.

Işıklar: Kendini aydınlatmayı simgeler.

 • Kendini yeniden keşfetmek
 • Kişisel gelişim planı oluşturmak
 • Kendini gerçekleştirmek

Kamera: Bakış açısı geliştirmeyi simgeler.

 • Çeşitliliğin farkına varmak
 • Ortak noktaları keşfetmek
 • Farklı görüşleri kucaklamak

Etki: Aksiyon için donanım kazanmayı simgeler.

 • Dijital kampanyaları yönetmeyi öğrenmek
 • Sosyal liderlik için gerekli eğitimlerle donanmak
 • Yetkin ve hızlı karar vermek
 • Küresel kalkınma projeleriyle bağlantıya geçmek.

Yukarıda belirtilen ilke ve hedefler doğrultusunda Markhor katılımcılarının program sonunda kendilerine olan güvenlerini, çevreye ve koşullara adapte olmabilme kabiliyetlerini ve becerikliliklerini artırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra küresel vicdanı ve beraberinde getirdiği ortak sorumluluk anlayışını sağlamlaştırmayı gaye ediniyor.

Bu eşsiz programa katılıp harika bir deneyim kazanmak isteyenler için diğer temel bilgiler şu şekildedir:

Katılımcı: 18-24 yaş arası gençler

Yer: Kaghan Vadisi, Himalaya etekleri, Pakistan

Tarih: 13-17 Eylül

Ücret: Katılım için 640 USD  olan programa, YCDC aracılığıyla başvuranlar için 175 USD’dir.

Her türlü konaklama ve yemek masrafı ücrete dahil olmakla birlikte, ulaşım ücretleri dahil değildir.

*Kesin bir kota olmamakla birlikte belli bir sayının üzerinde başvuru alınması durumunda katılımcılar YCDC tarafından objektif kriterlere göre seçilecektir

Başvuru formu için tıklayın. (Markhor 2017 Registration Form)

Başvuru formunu   info@ycdc.org.tr   ‘ye gönderiniz.

“İsmimizin İlham Kaynağı: Pakistan’ın ulusal simgelerinden biri olarak da görülen Markhor dağ keçisi, Himalayalar’da zor koşullara uyum sağlaması ve çözümler üretmesiyle bilinen bir hayvandır. Pakistan merkezli Markhor konferanslarının hedefi kendine güvenen ve çeşitli sorunlara yeni çözümlerle gelen bir gençlik oluşturmaktır. Bu hedefin somut bir temsilinin en iyi Markhor keçisi ile olabileceğini düşünüyoruz.“

2017 Almanya Zirvesi

G20 Almanya Zirvesi  2-8 Haziran 2017 tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşti.

Y20 Almanya Türkiye Delegasyon Başkanı GİZEM KORUN, Y20 Almanya Türkiye Delegesi SELMAN AKSÜNGER Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ettiler.

 

Genç Akademisyenler Forumu

Genç Akademisyenler Forumu (YAF), Türkiye merkezli bir gençlik platformu olan Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Derneği (YCDC) tarafından başlatılan bir girişimdir.

YCDC, belirli temaları merkez alarak yılda iki kez genç akademisyenleri uluslararası forumlarda bir araya getiriyor. İlk forum, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle, 22-27 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da İslamofobi üzerine düzenleniyor.

Forum, İslamofobi konusunda çalışmalarda bulunan seçkin ve genç akademisyenlere ev sahipliği yapıyor. Forumun amacı, dünyanın dört bir yanından İslamofobi üzerine uzmanlaşmış akademisyenler ve yine bu alanda yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmalarına devam eden öğrencilerin İslamofobi konusunu kendi tecrübeleri ve çalışmaları çerçevesinde tartışabilecekleri entelektüel bir alan yaratmaktır.

Girişim, karşılıklı fikir alışverişini teşvik eden bir ortamda genç akademisyenlerin çalışmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca akademisyenler için, aynı alanda çalışmalarda bulunan meslektaşlarıyla ağ oluşturmak için bir fırsat sunmaktadır. Katılımcılar, forum sayesinde İslamofobi ve Müslümanların Avrupa, Amerika ve Kanada’da karşılaştıkları zorluklar konusunda bilgilerini geliştirmektedirler.

YAF Programı

22 Mayıs 2017 Pazartesi

10.00 – 10.45 Açılış Konuşması, YCDC

10.45 – 12.30 Akif Çağatay Kılıç, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı

13.30 – 15.00 Türkiye’nin Perspektifinden İslamafobia

– Mahinur Özdemir

– Belkıs Kılıçkaya

– Mustafa Yeneroğlu

15.00 – 17:30 İslam İşbirliği Teşkilatı, İslamofobi Gözlemevi Programı,

 

23 Mayıs 2017 Salı 

10.00 – 12.30 Avrupa’da İslamofobi

– Mod. İpek Coşkun

– Amina Easat-Daas (Belçika)

– Mehmet Osman Gülyeşil (Almanya)

– Ramon Grosfoguel (İspanya)

– Ali Hüseyinoğlu (Yunanistan)

 

13.30 – 15.30 Avrupa’da İslamofobi

– Mod. Gülay Kaplan (Türkiye)

– Rashid Ansari (İngiltere)

– Hajib El Hajjaji (Belçika)

– Özgür Dikmen (Türkiye)

– Bünyamin Keskin (Almanya)

 

16.00 – 18.00 Avrupa İslamofobisi Rapor Sunumu

 

 

24 Mayıs 2017 Çarşamba

10.00 – 12.30 Amerika’da İslamofobi

– Mod. Seyda Karaoglu (ABD)

– Mohamed Abbas Nimer (Washington)

– Mohamed Bayoumi (New York)

– Cyrus McGoldrick (Türkiye)

 

13.30 – 15.30 Kanada’da İslamofobi

– Mod. Mehmet Osman Gülyeşil

– Diane Patricia Watt (Ottowa)

– Yousry Elshawary (Toronto)

– Jasmin Zine (Toronto)

 

16.00 – 18.00 Tartışmalar

 

25 Mayıs 2017 Perşembe

10.30 – 18.00 Kurum Ziyareti

– Cumhurbaşkanlığı

– TBMM

– SETA Vakfı

– SESRIC

 

İstanbul Gezi Programi

26-27 Mayıs 2017

 

Y20 Simülasyonu 2017 İstanbul

Y20 Almanya Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil edecek delegelerin seçim sürecinin son aşaması olarak düzenlenen İstanbul Simülasyonu 15 adayın katılımıyla 29-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşti.

Y20 Almanya Zirvesi’nde Türkiye’yi Gizem Korun ve Selman Aksünger Temsil Edecek

Y20 Almanya Zirve’si için Türkiye Delgasyonu’nun seçim sürecinin son aşaması olan Y20 Simülasyonu ve Eğitim Kampı’nı 29-30 Nisan tarihlerinde İstanbul Divan Asia Hotel’de gerçekleştirdik.

Almanya Zirvesi’ne gönderilecek delegelerin seçim sürecinin son aşaması olan Y20 Simülasyonunu gerçekleştirildiği ve Türkiye Delegasyonunun belirlendiği kampta ayrıca seçim sürecinde son 15’e kalan, bu alanda kendini yetiştirmiş gençlere Y20 ve G20 Zirvesi hakkında farkındalıklarını artıracak ve bu alanda yetkinlik kazandıracak eğitimler verildi.

Kampın ilk gününün açılışında Oğuzhan Mailmail’in program ile ilgili genel bilgilendirmesinden sonra Deniz Baran katılımcılara YCDC’nin yapısı, projeleri ve gelecek vizyonunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Türkiye’nin kamu diplomasisi alanındaki yetişmiş insan gücü ve organizasyonel problemlerine dikkat çeken Baran, YCDC’nin halihazırdaki global networkü ve bu alanda oluşturmak istediği vizyoner çalışmaları ile gençlik alanında önemli bir boşluğu doldurma isteğine değindi.

YCDC sunumunun akabininde Mehmet Osman Gülyeşil’in Almanya’nın Türkiye’ye bakışı üzerine bir oturum gerçekleştirdi. Delege adaylarının Almanya Zirve’sinde karşılaşabilecekleri sorular ve Almanya’nın güncel Türkiye politikası üzerine delege adaylarını bilgilendiren Gülyeşil, özellikle son dönemde Avrupa’nın genelinde artan Erdoğan ve İslam karşıtlığına vurgu yaptı.

Kampın ilk günü öğleden sonra Dış İşleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mesut Özcan’ın verdiği eğitimler ile devam etti. Özcan’ın verdiği Stratejik Müzakere Teknikleri eğitimi delege adaylarının diplomaside ve özellikle Y20 gibi zirvelerde kullanacağı en kritik yetkinlik olan müzakere becerilerini geliştirirken, aynı zamanda  bir sonraki gün gerçekleştirilecek olan simülasyon için de hazırlamış oldu. Mesut Özcan bu eğitimin ardından Türk Dış Politikasındaki güncel gelişmeleri de delegelerle soru-cevap şeklinde interaktif bir şekilde paylaşarak delegelerin zirve öncesi Dış Politika üzerine bilgilerini tazeledi.

Kampın ikinci günü Türkiye’de ilk defa düzenlen Y20 Simülasyonu ile sürdürüldü. Model Birleşmiş Milletler (MUN), Model Avrupa Birliği (MEU) gibi organizasyonlar örnek alınarak hazırlanan simülasyon programı Y20 Zirve’sinde Türkiye’yi temsil edecek delegelerin hazırlıklı konuşma, müzakere, dil hakimiyeti ve iletişim kabiliyetleri gibi yetkinliklerini ölçerek seçim sürecinin bir parçası olurken, aynı zamanda delege adayları için zirve öncesi önemli bir tecrübe olarak yerini aldı.

 

Programın sonnrasında başvuru formu, örnek makale, mülakat, pozisyon bildirisi ve simülasyon sürecindeki yetkinliklerin gibi kriterlerin tamamının değerlendirildiği seçim sürecinin sonucunda Gizem Korun delegasyon başkanı ve Selman Aksünger delege olarak Y20 Almanya 2017 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. 

Fotoğraflar:

2016 Çin Zirvesi

The Youth 20 China 2016 closes in Shanghai on the morning of July 29. Y20 is one of the outreach programs of the Group 20 (G20) Summit. Since its opening on July 27, over 100 youth delegates from the G20 member countries, guest countries, and international organizations have undertaken heated discussion over five sub-topics under the general theme of “Youth Innovation for Our Shared Vision”. During the meeting, head delegates from each member country delivered Ignite talks and a consensus was reached on basis of opinion exchange and experiences sharing over several round-table sessions. With insights from expert opinions sought in their interaction with invited guest speakers from home and abroad in various fields including politics, economics, finance, sports, and international organization, a Communiqué was formed after the thorough discussion.

The Y20 China delegates expressed their hope and confidence in actively participating in the meeting to get their voices heard in the upcoming G20 Summit in China and in making greater contribution to the development of world economy and global governance.

This year’s Y20 is hosted by All-China Youth Federation, organized by Fudan University, and co-sponsered by Shanghai Municipal Education Commission, Shanghai Youth Federation and China Youth Daily.

2015 Türkiye Zirvesi

Y-20 Zirvesi Sonuç Bildirisi G20 Liderlerini genç işsizliğinin azaltılmasına yönelik somut bir hedef belirlemeye çağırdı. İstanbul- 19 Ağustos 2015.Gençlik-20 (Y20) Zirvesinin bugün yayınlanan Sonuç Bildirisinde G20 Liderleri genç işsizliğinin azaltılmasına yönelik somut, ölçülebilir ve kolektif bir hedef” belirlemeye davet edildi.

16-19 Ağustos tarihleri arasında, Boğaziçi Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Y20 Zirvesi’nin açılışı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 Sherpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Y20 Türkiye Başkanı Dr. Emre Cenker ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nn katılımıyla yapıldı. 24 ülkeden 94 gençlik temsilcisinin katıldığı üç gün süren Zirve’de THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da katılımcılara hitaben birer konuşma yaptı. Zirve’ye ayrıca Düşük Gelirli Gelişmekte olan Ülkeleri (LIDC) temsilen Afganistan, Madagaskar, Moğolistan ve Vietnam’dan da birer gençlik temsilcisi davet edildi.

İnternet üzerinden canlı yayınlanan panelde, Y20 delegeleri İş-20 (B20), Emek-20 (L20), Sivil Toplum20 (C20), Düşünce Kuruluşları-20 (T20) ve Kadın-20’den (W20) oluşan diğer G20 açılım gruplarının temsilcileriyle etkileşimde bulundu.

Y20 Başkanı Dr. Emre Cenker, kapanış konuşmasında “G20’ye üye olan ve olmayan ülkelerden gelen genç katılımcılar küresel önem taşıyan konulardaki görüşlerini ve taleplerini açık bir şekilde ifade etti. Şimdi sıra G20 Liderlerinin bu talepleri yerine getirmesinde,” dedi.

Zirve toplantılarında, Y20 delegeleri genç işsizliği, 21. yüzyılda eğitim ve gençliğin barışa katkısı olmak üzere küresel önem taşıyan üç konuyu ele aldı. Hararetli tartışmaların ardından delegeler 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek G20 Zirvesi’nde Liderlere iletilmek bir dizi tavsiye üzerinde anlaşmaya vararak Sonuç Bildirisinde bunlara yer verdi.

Y20’nin genç liderlerinin belirlediği diğer önerilerden bazıları ise genç ve yenilikçi girişimciler ile KOBİ’lerin desteklenmesi için uygun ekosistemlerin geliştirilmesi, başta dezavantajlı ve ötekileştirilmiş olanlar olmak üzere gençlerin işgücü piyasasına erişiminin kolaylaştırılması için dijital eşitsizliklerin giderilmesi, eğitim sistemiyle işgücü piyasasının gerektirdiği beceriler arasındaki farklılıkların azaltılması, nitelikli staj ve mesleki eğitim olanaklarının artırılması, öğrencilerin uluslararası dolaşımının önünün açılması ve mülteciler ile göçmenlerin haklarının ve ihtiyaçlarının tanınması oldu.

Y20, G20 ülkeleri tarafından hükümetlere G20 gündeminde yer alan konulara ilişkin olarak çeşitli paydaşlardan geribildirim sağlamak için G20 ülkeleri tarafından kurulmuş olan altı açılım grubundan biridir ve başkanlığını G20 Dönem Başkanlığını o yıl yürüten ülkeden bir gençlik kuruluşu üstlenmektedir. Y20’nin bu yılki Başkanı, faaliyetlerine 2012 yılında başlamış olan ve kar amacı gütmeyen Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Komisyonu (YCDC) isimli kuruluştur.

Y20 Türkiye Communiqué

Daha fazla bilgi için:
Serra Diptaş, YCDC | serra.diptas@ycdc.org.tr

 

2014 Avustralya Zirvesi

2014 yılındaki Y20 Gençlik Zirvesi, Avustralya G20 Başkanlığı’nın Y20 Organizasyon Ekibinin ev sahipliğinde 12-15 Temmuz tarihleri arasında Sydney’de gerçekleştirilmiştir. Zirveye G20 üye ülkelerinden katılan genç delegeler, gerçekleştirilen toplantıların ardından ortak bir Bildiriye (comminiquè) imza atmışlardır. Bu Bildiri, yine önceki yıllarda olduğu gibi, G20 ülkelerinin Sherpalarına ve Liderlerine sunulmuştur.

Avustralya’daki bu toplantılara, YCDC tarafından Türkiye’yi temsil seçilen dört genç lider (bkz. Genç Liderlerimiz) katılım sağlamışlar ve Zirve Bildirisine Türk gençliğinin öncelikleri kapsamında en üst seviyede katkı sunmuşlardır. Ayrıca, ülkemizde 2015 yılında düzenlenecek Y20 Zirvesi hazırlıkları kapsamında da YCDC yönetim ekibimizden Yılmaz Bozkurt gözlemci olarak Sydney’deki toplantılarda bulunmuştur. YCDC gözlemcisi dahil bütün Türk delegelerimizin tüm seyahat giderleri sponsorluk anlaşmaları kapsamında YCDC tarafından karşılanmıştır.

Y20 Australia Communiqué

Y20_Australia_2014_report

2013 Rusya Zirvesi

Y20 Gençlik Zirvelerinin sekizincisi 2013 yılında Rusya G20 Başkanlığı’nın ev sahipliğinde St. Petersburg’da gerçekleştirilmiştir. Y20 Gençlik Zirvelerinin sekizincisi 2013 yılında Rusya G20 Başkanlığı’nın ev sahipliğinde St. Petersburg’da gerçekleştirilmiştir. Zirvesinin koordinasyonun sağlanması amacıyla YCDC’nin de kurucu üyesi olduğu IDEA (International Diplomacy Engagement Association) isimli uluslararası sivil toplum kuruluşu Rusya G20 Dönem Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda, 20 ülkeden katılan 100’ü aşkın üstün başarılı gencin yıl içerisine yayılmış çalışmaları sonucu bir Zirve Bildirisi (comminiquè) hazırlanmıştır. Hazırlanan Bildiri G20 Liderleri ve diğer alt açılım gruplarıyla (B20, C20, vb.) paylaşılarak dünya sorunlarına ilişkin gençlere ait fikirlerin geniş bir kitle tarafından takip edilmesi sağlanmıştır.

Y20 Gençler Zirvesi’nin G20 içerisindeki önemi ve potansiyeli Rusya G20 Sherpa’sı Ksenia Yudaeva başkanlığında yapılan 2013 Sherpalar toplantılarında gündeme getirilmiştir. Ayrıca, 2013 yılı Y20 Gençler Zirvesi Rusya G20 Dönem Başkanlığı tarafından Saint Petersburg International Economic Forum (SPIEF) ile entegre edilmiştir. Bu sayede Y20 Zirvesi ve geleceğin liderleri, B20 ve C20 gibi diğer önemli G20 programlarına yakınlaştırılmış, kamuoyundaki bilinirliliği ve itibarı güçlendirilmiştir. 2013 Y20 Gençler Zirvesi’nde aşağıdaki konular öncelikli olarak gündeme gelmiştir:

1. Uluslararası finansal para sistemleri: Düzenleme ve reformların belirlenmesi
2. Sürdürülebilir Kalkınma: Ekonomik, sosyal ve çevresel unsurların geliştirilmesi

2013 yılındaki Y20 Rusya Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen katılacak genç Türk delegelerinin seçilebilmesi için YCDC tarafından ülkemizdeki üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik çeşitli bilgilendirme faaliyetleri düzenlenmiştir. Tanıtım faaliyetleri sonucunda YCDC’ye yapılan başvurulardan oluşan aday havuzu titizlikle değerlendirilmiş ve ilk elemelerin ardından yapılan mülakatlar neticesinde 2013 Y20 Gençler Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etmek üzere 5 kişilik delegasyon oluşturulmuştur (bkz. Genç Liderlerimiz).

Delegelerimiz YCDC tarafından bir hazırlık sürecine tabi tutulmuş ve ilgili Kamu kuruluşlarından eğitim almaları sağlanmıştır.  Ayrıca, YCDC’nin IDEA kurucu üyeliği kapsamında delegelerimizin konaklama/seyahat giderlerinin karşılanması sağlanmıştır.

Y20 Rusya Sonuçları

2012 YCDC’nin Kuruluşu

Y20 (Youth-20) Gençlik Zirveleri, her yıl G20 programının bir açılım grubu (outreach group) alt parçası olarak dönem başkanı olan ülkenin himayesi altında düzenlenmektedir.Bu toplantıların amacı üye ülkelerden 18-30 yaş  grubundaki genç fikir sahiplerini bir araya getirerek, güncel ve geleceğe yönelik küresel sorunlara işaret etmek ve çözüm önerilerini dile getirmektir.


Her ülke 5 temsilciden oluşan bir delegasyonla toplantıya katılır. Toplantılar boyunca temsilciler, değişik konu başlıkları altında bir kaç gün süren yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirirler ve sırasıyla, ele alınan konulardaki çekincelerini, politika önerilerini ve fikirlerini beyan ederler.


Her toplantı sonunda ortak kararları içeren bir bildiri hazırlanmaktadır. Bir diğer amaç da, katılımcılar arasındaki iletişimi sağlayarak, ilerleyen yıllarda bu katılımcıların fikir ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir köprü kurmaktır.


Daha sonra temsilciler arasında yapılan münazaralar sonucunda mutabakat sağlanır ve mutabık kalınan hususlar toplantı bildirisine eklenir.

G20 Liderler Zirvesi

Hazırlanan toplantı bildirisi G20 liderlerine ve resmi muhataplara ulaştırılır.