Sabah – Y20 Almanya Zirvesi’nde gençler Türkiye’yi temsil etme fırsatı bulacak

Her yıl dünya liderlerini bir araya getiren G20 Zirvesi’nin resmi açılım gruplarından olan Y20 Zirvesi’ne, Türkiye’yi temsilen katılmak için başvurular devam ediyor.

Tьrkiye’nin de aralarında olduğu G20 ьlkeleri, bu yıl 2-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’da toplanırken Y20 Zirvesi 18-24 yaş arasındaki genзlerin katılımıyla 2-8 Haziran tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de gerзekleştirilecek.

Y20 Zirvesi’nin başvuru sьrecini yьrьten Diplomasi ve İşbirliği Derneğinden (YCDC) yapılan aзıklamada, başvuruların 5 Şubat’ta sona ereceği bildirildi. Kьresel ekonomik ve sosyal meselelerin genзlerin perspektifinden ele alınarak G20 liderlerine sunulacağı zirveye, Tьrkiye’yi temsil etmek iзin şimdiye kadar 200’den fazla genз başvurdu.

G20 ьlkelerinden ve misafir ьlkelerden gelen delegelerin katılacağı zirvede Tьrkiye’yi iki genз temsil edecek. Zirveye katılmak isteyen genзlerin цnce ycdc.org.tr adresinden başvuru formunu doldurmaları, ardından belirlenen bir konuda İngilizce makale yazmaları isteniyor.

Eğitim sonucunda, Tьrkiye’yi Y20 Zirvesi’nde temsil etmek iзin 2 asil ve 2 yedek delegasyon ьyesi seзilirken, geri kalan genзler de Y20 Zirvesi’ni takip ederek delegasyona Tьrkiye’den destek olacak.

2015 yılında Tьrkiye’de, Cumhurbaşkanlığı himayesinde dьzenlenen Y20 Zirvesi’nin organizatцrь olan Diplomasi ve İşbirliği Derneği hazırlıklara geзen hafta başladı.

Alınan bilgiye gцre, derneğin yцnetim kurulu ьyeleri, Almanya’daki Y20 Zirvesi’nin hazırlıkları зerзevesinde, 27 Ocak Cuma gьnь Cumhurbaşkanlığı Kьlliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Y20 Zirvesi’nde alınan цneri niteliğindeki kararların G20 Zirvesi’nde savunulması konusunda зalışma yapılacağını belirtti.

Derneğin yцnetim kurulu ьyeleri Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sцzcьsь İbrahim Kalın ile de bir hazırlık toplantısı yaptı.

Diplomasi ve İşbirliği Derneği, Almanya’daki zirvede Tьrkiye delegasyonunun etkin rol alması iзin TİKA Başkanı Serdar Зam ve Anadolu Ajansı Genel Mьdьr Yardımcısı ve Genel Yayın Yцnetmeni Metin Mutanoğlu ile Ankara’da toplantı gerзekleştirdi.

Dernek yцneticileri ayrıca 30 Ocak Pazartesi gьnь İstanbul’da Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından da kabul edildi. Kurtulmuş YCDC gibi genз sivil toplum kuruluşlarının yurt dışında Tьrkiye’yi temsil etmesine her tьrlь desteği vereceklerini vurguladı.